Haber

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, Yunan belediye başkanlarıyla “Dostluk ve İşbirliği Beyanı” imzaladı

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Yunanistan’ın Attika bölgesindeki Vyronas’ın Belediye Lideri Grigoris Katopodis ve Kesariani’nin Belediye Başkanı Christos Voscopoulos ile “Dostluk ve İşbirliği Beyanı”na imza attı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen imza merasiminde, Ege Barış ve Bağlantı Derneği Lideri Bülent Şahit da yer aldı.

Tunç Soyer, burada yaptığı konuşmada, Yunanistan’dan gelen belediye başkanlarını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ülkeler arasındaki gerginliğin arttığı zamanlarda barış girişimlerinin daha önemli olduğunu düşündüğünü belirten Soyer, şunları kaydetti:

“Barış için mücadele etmek her zaman değerlidir. Gerginlik arttığı zaman bu daha da önemlidir. Bu nedenle toplantı için Bülent Tanık’a ve arkadaşlarına teşekkür etmek istiyorum. Bu beyanname, alakaları geliştirmek için çok pahalı. İki belediye liderine de çok teşekkür ediyorum. Daha uygun bir gelecek için bir arada çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Konuk belediye başkanları Katopodis ve Voscopoulos da imzalanan “Dostluk ve İş Birliği Beyanı” için Soyer’e teşekkür ederek hediye verdi.

“Dostluk ve İşbirliği Beyanı”nın toplumlar arasındaki dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi, iki ülke vatandaşlarının ve şehirlerin sosyal aktörlerinin çok yönlü iletişiminin teşvik edilmesi ve Akdeniz’de barış köprüleri inşa edilmesini amaçladığı belirtildi.

Diğer yandan tören öncesinde Uluslararası Örgütler ve Küreselleşme Gözlemevi (PADOP) Başkanı Panos Trigazis’e Ege Barış ve İletişim Derneği tarafından “Barışa Ömür Uzunluğu Emek Ödülü” verildi. Mükafata bu yıl Soyer’in de layık görüldüğü, ödülünün ilerleyen günlerde takdim edileceği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu