Haber

Netanyahu: Dünyanın en ahlaklı ordusu İsrail ordusudur

Uluslararası toplumda Gazze için ‘ateşkes’ çağrıları artarken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ‘üzerlerindeki baskıları reddettiklerini’ söyledi. İsrail ordusunun geçtiğimiz günlerde Şifa Hastanesi’ne düzenlediği saldırının ardından artan eleştirilere değinen Netanyahu, ‘dünyanın en ahlaklı ordusunun İsrail ordusu olduğunu’ savundu.

‘TAMAMEN SONLANDIRILMASINI REDDETTİK’

Netanyahu, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, ABD içinden ve dünyadan kendilerine yönelik ‘baskıların’ arttığını belirterek, şunları söyledi: “ABD’nin içinde ve dünyada bile üzerimizde giderek ağır bir baskı oluştu. geçtiğimiz haftalarda.”

“Bize tam ateşkesi kabul etmemiz için baskı yaptılar, biz de reddettik” diyen Netanyahu, şöyle devam etti: “Biz yalnızca geçici bir ateşkesi ve yalnızca rehinelerimizin iadesi karşılığında kabul edeceğiz. Meslektaşlarımla birlikte bu baskıları reddediyor ve çağrıda bulunuyorum.” Dünyaya sesleniyoruz. Zafere kadar savaşmaya devam edeceğiz.” .Ta ki Hamas’ı yok edene ve rehinelerimizi eve getirene kadar.”

‘Desteğin devamı için insani yardım şart’

“İsrail her şeyden önce savaş hukukuna uygun hareket ediyor” diyen Netanyahu, uluslararası desteğin devamı için insani yardımın da önemli olduğunu sözlerine ekledi. Netanyahu şu açıklamalarda bulundu: “İnsani yardım konusunda yorum yapmak istiyorum. İsrail her şeyden önce savaş hukukuna uygun hareket ediyor. Dünyanın en ahlaklı ordusu olan ordumuz bu şekilde çalışıyor. Uluslararası desteğin devamı için insani yardım da şarttır. “İnsani yardım olmasaydı, zamanla en yakın dostlarımız bile bize destek vermekte zorlanırdı ve savaşı sonuna kadar sürdürmemiz çok zor olurdu.”

NETANYAHU’NUN 3 GOLÜ

Çatışmalarda “üç hedef belirlediğini” belirten İsrail Başbakanı, şöyle konuştu: “Baskılar artsa bile belirlediğim ve herkesin uyması gereken üç göreve bağlı kalmaktan vazgeçmeyeceğim. İlk görev, Mutlak zafere ulaşmak, Hamas’ı yok etmek. İkinci görev, rehineleri geri getirmek. Bu kutsal görevden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu görev bize her zaman yol gösterecektir. Üçüncü görev, zaferden sonra Gazze’nin İsrail vatandaşlarını asla tehdit etmemesini sağlamaktır. “IDF, Gazze Şeridi’nde her türlü tehdide karşı tam hareket özgürlüğüne sahip olacak.” (DIŞ HABER)

tosya-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu