Haber

Polonya Başbakanı, Ukrayna’nın Polonya Büyükelçisini çağırmasını eleştirdi

VARŞOVA, 2 Ağustos (Xinhua) — Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın Polonya Büyükelçisini göreve çağırmakla hata ettiğini söyledi.

Morawiecki Salı günü Twitter’da “Polonya’nın Ukrayna’ya büyük desteği göz önüne alındığında, bu tür hatalar yapılmamalı.”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın danışmanı Marcin Przydacz’ın yaptığı açıklamanın ardından Salı günü Polonya Büyükelçisi Bartosz Cichocki’yi bakanlığa çağırdı.

Basında çıkan haberlere göre, Polonya’nın Ukrayna’dan gıda ithalatı yasağını uzatma kararına yönelik eleştirilere kısaca yanıt veren Przydacz, Ukrayna’nın Polonya’dan aldığı “çok büyük desteği” takdir etmeye başlaması gerektiğini söyledi.

AB, Ukrayna ekonomisine yardımcı olmak için Haziran 2022’de Ukrayna’dan gıda ithalatına uygulanan gümrük vergilerini kaldırarak Polonya ve diğer ülkelerdeki çiftçi grupları arasında şikayetlere yol açtı. Polonya hükümeti kısa süre sonra ithalatı yasakladı, ancak ürünlerin Polonya toprakları üzerinden diğer pazarlara aktarılmasına izin verdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Przydacz’ın Ukraynalıların nankör olduğu iddiasının “gerçek dışı ve kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Açıklamada, “Ukrayna-Polonya dostluğunun siyasi hedeflerden çok daha derin olduğuna inanıyoruz. Siyaset, milletlerimiz arasındaki karşılıklı anlayışı ve ilişkilerin gücünü sorgulayamaz.”

Polonya Dışişleri Bakanlığı da günün ilerleyen saatlerinde bir açıklama yaparak, “Ukrayna makamlarının yaptığı açıklamaların” ardından Ukrayna Büyükelçisini bakanlığa davet ettiğini duyurdu.

bafra-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu