Ekonomi

OIC-TM ilk tahkim başvurusunu aldı

İslam İşbirliği Teşkilatı Tahkim Merkezi (OIC-TM) Genel Sekreteri Macid Mamduh Kamel, merkez olarak ilk tahkim başvurusunu aldıklarını belirtti.

Merkezden yapılan açıklamaya göre, 10-15 Eylül tarihlerinde düzenlenen Özbek Tahkim Haftası’nda farklı ülkelerden avukatlar, hukukçular ve tahkim merkezi yetkilileri bir araya geldi.

Etkinlikte bir konuşma yapan Genel Sekreter Kamel, katılımcılara merkez hakkında bilgi verdi.

Merkezin ticaret, yatırım ve İslami finans uyuşmazlıklarının analizinde taraflara alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri sunma yetkisine sahip olduğunu ve yetkisinin tüm dünyayı kapsadığını belirten Kamel, merkez fiilen faaliyete geçtiğinde ilk tahkim başvurusunu aldığını belirtti. .

Kamel, uluslararası tahkimin gelişmesi için dünyanın önde gelen tahkim merkezleri arasındaki işbirliğinin gerekli olduğunu kaydetti.

HTE-TM nedir?

Merkezi İstanbul’da bulunan İslam İşbirliği Teşkilatı Tahkim Merkezi, uluslararası alternatif uyuşmazlık çözüm merkezi olarak hizmet vermektedir. Merkez, Türkiye ile İslam Ticaret, Sanayi ve Ziraat Odası arasındaki Ev Sahibi Ülke Anlaşması uyarınca faaliyet göstermektedir.

camelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu