Haber

Stoltenberg: “Rusya ağır baskı altında”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Rusya ağır bir baskı altında. Herson’dan ayrılırlarsa, bu Ukrayna için başka bir zafer olur” dedi.

İngiltere’nin ardından resmi ziyaret kapsamında İtalya’ya gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, misyona yeni gelen İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile görüştü. Meloni ile Stoltenberg, görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi. Meloni’yi yeni görevinde tebrik eden Stoltenberg, “Sizinle çalışmayı dört gözle bekliyorum. Ayrıca NATO’ya, Kuzey Amerika ile Avrupa ortasındaki transatlantik ittifakımıza olan güçlü ferdî bağlılığınızı da memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

“Ukrayna’nın Rus kuvvetlerini nasıl geri püskürttüğünü ve toprakları nasıl kurtardığını gördük”

İtalya’nın NATO’nun kurucu üyelerinden biri olduğunu hatırlatan Stoltenberg, “Avrupa güvenliği sorgulanıyor. Başkan Putin, Ukrayna’ya karşı acımasız bir savaş yürütüyor. Fakat Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin Rus kuvvetlerini nasıl geri püskürttüğünü ve toprakları nasıl kurtardığını gördük. Bu kazanımlar, Ukrayna’nın yürekli askerlerine aittir” dedi.

“Sahadaki durumun nasıl gelişeceğini görmeliyiz”

NATO Müttefiklerinin sağladığı desteğin Ukrayna’nın ilerlemesi için hayati önem taşıdığını vurgulayan Stoltenberg, “Rusya’nın Herson’dan çekilmeye yönelik duyurusunu not aldık. Önümüzdeki günlerde alandaki durumun nasıl gelişeceğini görmeliyiz. Lakin açık olan şu ki, Rusya ağır bir baskı altında. Herson’dan ayrılırlarsa, bu Ukrayna için diğer bir zafer olur” dedi. – ROMA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu